Kevadpühad Vihula Mõisas

Kevadpühad Vihula Mõisas

Vanasti peeti lihavõttepühi Vihula mõisas nii von Schubertite perekonnas, kes värvisid mune ja mängisid munakeerutamise mängu.

von Schubertid Vihula mõisas 1930-ndatel aastatel

von Schubertid Vihula Mõisas 1930-ndatel aastatel

Kuid samas ka mõisas töötava lihtrahva jaoks olid kevadpühad oluline aeg koos väikeste maagiliste tavadega, et kindlustada edu ja tervist. Enamasti keskenduti lihavõtte ajal isiklikule edule: tuli vara tõusta, et – nagu kujundlikult on üteldud – vanakurat ei saaks ruunanahka silmile tõmmata. Päikesetõusu eelne silmapesemine tagas tervise ja virkuse. Silmapesuvette kaabiti hõbedat või kasutati pesemiseks pajuurbade vett. Kiiresti tuli väljast haarata ja tuppa tuua linnulaaste, et leiaks suvel palju linnupesi, rahakotte, usse jm.

Lauahüppamine

Lauahüppamine

Põhja-Eestis tähistati lihavõtteid lauahüppamisega, mis oli noorte ja laste virtuoosne ettevõtmine. Kivile, kännule või postile asetatud laua kummaski otsas seisis hüppaja. Kui üks neist õhku hüppas, langes teine oma lauaotsaga vastu maad. Hüpata tuli nii täpselt, et õnnestus maanduda tagasi oma lauaotsale. Mänguna on lauahüppamist harrastatud tänini, mitte niipalju lihavõttepühadel kui suviti kiikumise asendajana. Sellegi tava siht oli algselt tervise ja õnne tagamine. (Tekst: Eesti Rahvakalendri tähtpäevade andmebaasist)

Tänasel päeval me Vihula Mõisas lihavõttepühade ajal munakeerutamisemänge ei mängi ja lauahüppamisega ka ei tegele, kuid me oleme kokku pannud toreda vaba aja veetmise programmi, et saada aimu nii vanast mõisajast, kui tekitada lihtsalt mõnusat pühademeelelu

Reede, 14. aprill

vilditud seep_1KÄSITÖÖKODA – seebi viltimine 
Olete oodatud veetma tunnikese käsitöökojas nokitsedes kell 14.00
Seebi viltimine on lihtne ja kiirelt selgeks õpitav käsitöövõte, kus vill moondub seebivee ja hõõrumise mõjul vildiks. Vilditud seep sobib ideaalselt nahakoorija asemel.Vilditud seep on suurepärane kingiidee endale või sõpradele – tuttavatele kingituse valmistamiseks.
Kestus ligikaudu 40 min
Hind inimese kohta 10 EUR

KÄSITÖÖKODA – munade kaunistaminemunadepüha
Osalege käsitöökojas, kus kaunistame dequpage tehnikas värvilisi mune kell 15.00
Kestus ligikaudu 30 min

Hind inimese kohta 5 EUR

MÕISATUUR
Ootame teid mõisa tutvustavale tuurile, kus räägime tõestisündinud lugusid ja legende elust mõisas vanal ajal. Tuuri lõppedes pakume Vihula Mõisa vürtsikat õunajooki. Kohtume peamaja ees kell 17.00
Kestus ligikaudu 60 min

Hind inimese kohta 10 EUR

VIINAPROGRAMMvodka-degustation-program
“Viinaköögi maitsed ja legendid” – viina degusteerimise programm kell 19.00
Olete oodatud põnevale viina degusteerimise õhtule, kus  degusteerime 5 erinevat viina ja räägime toredaid lugusid vanast ajast ning pakume musta leiva, peki ja hapukurgi suupistet.
Kestus ligikaudu 60 min
Hind inimese kohta 18 EUR

VM Kevad FB cover (1)

Laupäev, 15. aprill

MÕISATUUR
Ootame teid mõisa tutvustavale tuurile, kus räägime tõestisündinud lugusid ja legend elust mõisas vanal ajal. Tuuri lõppedes pakume Vihula Mõisa vürtsikat õunajooki. Kohtume peamaja ees kell 12.00 või 14.00
Kestus ligikaudu 60 min
Hind inimese kohta 10 EURmunadepüha

KÄSITÖÖKODA – munade värvimine
Osalege käsitöökojas, kus kaunistame dequpage tehnikas värvilisi mune kell 15.00
Kestus ligikaudu 30 min
Hind inimese kohta 5 EUR

KONTSERT
Koit Toome  – Joala laulud KONTSERT kell 17.00
Kestus ligikaudu 80 min
Hind inimese kohta 19 EUR

VIINAPROGRAMMvodka-degustation-program
Viinaköögi maitsed ja legendid – viina degusteerimise programm kell 19.00
Olete oodatud põnevale viina degusteerimise õhtule, kus  degusteerime 5 erinevat viina ja räägime toredaid lugusid vanast ajast ning pakume musta leiva,peki ja hapukurgi suupistet.
Kestus ligikaudu 60 min
Hind inimese kohta 18 EUR

Rohem informatsiooni Vihula Mõisa kohta leiate SIIT.

No comments yet.

Leave a Reply